Yazarlar 

Kuşlar..!

Bir de kuşlar var Hakim bey

Herşeyin başı onlar…

Onlar özgürlüğü koyuyor insanların kafasına…

Baksanıza, terörist terörist uçuyorlar…”

Ahmed Arif

Bana da hep özgürlüğü hatırlatır, her kanat çırpışları. En çokta kuşlara yakıştırıyorum özgürlüğü. Masmavi gökyüzünde salınırken, sevdaya, umuda, özgürlüğe yol alışları.

Kuşlar..!

Gökyüzüne kafa tutan kuşlar.

Kimi bir kalpte tutsaktır , gönüllüdür aslında tutsaklıkta. Bir kuş kanadına tutunup gitmek istemez. Onların cennettidir , tutsak olduğu kalpte kalmak. Kimi yaşamında tutsaktır. Cehennem hayatı yaşarken tek sevdası bir kuş kanadında engin mavilikte özgürlüğe kanat açma çabasındadır.

İnsan yaşamında varolan şeylerin kuşlarda hayat bulması . Kuşlardan söz edelim mi biraz;

Muhabbet kuşu mesela , papağan türünden ne güzel konuşur sizinle . Ya da kumru güvercingillerden, hep koklaşırken görürüm onları. Ya serçeler, hayatta en çok gördüğümüz kendi evini kendi yapan sevimli kuş türü. Telaşlı , telaşlı . İnsanlar tarafından çok sevilen. Ben hep iyi bir dosta benzetirim serçeleri, dar zamanda yanınızda oluveren. Bir uçurumun kenarındaysanız, o serçe telaşıyla hızlıca alıveren. Martılar ..! Soğuk denizlerin sokak çocukları . Geveze martılar. Dedikoduyu çok severler. Bazen yavrularını da yerler. Ne kadar ürkütücü değil mi?

Ahhh Kuşlar ..!

Ne çok benzer yanımız var, özgürlüğe hasretlik dışında. Ne yaparsak yapalım onlar gibi özgürce kanat çırpamıyoruz işte. Yaşam koşulları, bulunduğumuz çevre, ait olduğumuz insanlar , özgürlüğe vurulmuş birer kelepçe değil midir? Özgürlük biz istediğimiz kadar, bizi özgür bırakır, özgürlüğe kanat açtırır. İnatlaşmaya hiç gelmez.

Kuşlar , yeryüzünde binlerce çeşidi ile, özgürlüğün bir diğer adı. Her kanat çırpışı özgürlük şarkısı.Tabiatın şarkıcıları, en güzel melodiler onlar tarafından seslendirilir. Özgürlüğün huzur veren melodisi.

Göçmen kuşlar vardır birde. Giderler sıcak ülkelere . Dinlendikleri yerlerden vakti gelince geri dönerler çoğalarak sürüler halinde. Gökyüzündeki saltanatını bırakırlar mı hiç . Bir kuşun kanadına sığdırmak değil elbet özgürlüğü. İnsanız ya işte, kıskanıyoruz bazen hesapsız kitapsız onlar gibi özgürce diyar diyar uçmayı. Belki gidip bir kalbe konmayı.

Tavus kuşları ; Mitolojide pek çok benzetmeleri vardır. Halk dilinde. Tavus kuşunun yuvarlak biçimli kuyruğunun cenneti ve tüylerindeki göz motiflerinin yıldızları temsil ettiği bilinir. Antik Mısır’da güneş tanrısı Ra’yı temsil eder denir. Antik Yunan’da tanrıça Heranın simgesi de Tavus Kuşudur. Tanrıçaya hizmet eden çok gözlü dev Argos, Hermes tarafından öldürülünce, tanrıça Hera’nın devin gözlerini tavuskuşunun kuyruğuna serptiğine inanılır. Her ne olursa olsun, tavus kuşları güzelliği ile büyüleyici olmalarının yanı sıra insanlarada , özgüven , sahip olduklarımızın farkına varmak, hayata gülen güzlerle umut aşılamak için örnek kuşlardan biridir.

Kalbe kelepçe vurulmaz elbette. Bırakın özgürlüğünü yaşasın. Kuşlar gibi özgürlüğe kanat açsın . Kalbinizle özgürleşin. Kalp sevgiyle özgürleşir. Sevginizle gökyüzünü fetheden siz olun . Sevgiyle kanat çırpın. Gökyüzü herkesin . Özgürlük herkesin hakkı. Selam olsun sevgisiyle gökyüzüne kafa tutanlara ve özgürleşenlere.

Sevgiyle kalın …

Kadriye Ciritci

Yazar

Related posts

Leave a Comment