Yazarlar 

Samimiyet mi? Samimi-niyet mi?


Samimiyet, baharat gibidir; çoğu ağzı yakar, azı da gereken tadı vermez.

Bill Copeland

Samimiyeti binlerce kez anlatsanız samimi-niyet yok ise saydıklarınızın hiç bir anlamı yoktur. Samimi-niyetin temeli önce erdemli ve onurlu bir insan olmaya dayanır. Kalp gözü açık olan insanların bunu ayırt etmekte farklı bir beceriye sahip olmaları aşikardır.

Günümüz toplumlarında, yalan dünyanın yalan düzeninde, samimi-niyetlerde bir o kadar yalan ve yapmacıktır artık . Bu devirde kumda iğne aramak gibi bir şeydir. Hakikisini bulabilene aşk olsun.

Samimiyet, ne yazık ki günümüz toplumlarında, samimi-niyetten yoksun, insan onurundan uzaklaşmış insanların, ticari çıkar ilişkileri çerçevesinde kullandıkları bir eylem haline gelmiştir. Oysa samimi-niyet başkadır. Bu tarz insanlar kendisine de, ne kadar samimi onu bile bilemezler. Çünkü maddi -manevi kendi kazançları ve egoları ön plandadır. Menfaatleri bitince, paçavra gibi sizi bir kenara atıverir ve değersizleştirirler. Çünkü, bu tarz insanların samimiyet ile samimi-niyeti ayırt etmekten yoksun, insanları kullanmaya yönelik kendileri için hedefledikleri bir yaşam tarzları vardır.

Diğer taraftan, gerçek samimi-niyete sahip olan onurlu insanlara baktığınızda ise, samimi-niyetin yansımasını gözlerinin içinde görebilmeniz ve kalbinizde hissetmeniz mümkündür. Lakin günümüzde böyle insanlara rastlamak nadir kazanılan, Milli Piyango biletinin büyük ikramiye ödülü gibidir. Oysa, ne kadar güzeldir samimi-niyetli insanların hayatlarımızda yer alması. Kalbi ile dili bir, aklı ile bütün mücevher gibi insanlara sahip olmamız büyük bir şanstır.

 Son yıllarda insanlığın en kıymetli parçası ve kaybolmaya yüz tutmakta olan kavramlarından Samimi-niyeti özlüyoruz. Çünkü insanlığımızdan uzaklaşıyoruz . Koşulsuz sevgi ve samimi-niyet ile bir insana dokunabilmek, onun derdine ortak olabilmek, kendi derdimiz gibi benimsemek , menfaat beklentisi olmadan insan onurunun maneviyatını yaşayabilmek huzur ve mutlulukların en değerlisidir.

Dünyanın ve insanlığın büyük bir sınavdan geçtiği zor günlerin her saniyesi insan kalabilmeyi ve hayatla sınavımızda iyi birer öğrenci olabilmeyi hatırlatıyor. Zaman zaman hepimiz yaşamımız boyunca samimi-niyetine inandığımız veya inandığımızı sandığımız insanlarla bir dizi sınavdan geçeriz . Doğru olana denk geldiysek ne mutlu bizlere . Ruha iyi gelen en tabii reçete . Samimi-niyetine inandığımız insanları hayatınımızın en kıymetli yerine koymaya ve kaybetmemeye özen göstermeliyiz. Hepimizin kiracı olduğu bu dünyada, geçmiş zamanların kay ıplarına değil, gelecek zamanlar için bizlere umut veren kazanımlara bakmalı ve yolumuza devam etmeliyiz.

Halil Cibran ne güzel söylemiş; Samimiyet tüm eylemlerimizi onurlu ve güzel kılar. Samimi-niyetini yüreğinizde hissettiğiniz, o nurlu ve erdemli insanlarla hayat yolculuğunuzun devamını dilerim.

İyilikle ve Sevgiyle…

Yazar

Kadriye CİRİTCİ

Related posts

Leave a Comment