Ekonomi 

Ticaret Bakanı Pekcan : somut adımlar bekliyoruz

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Kore İş Ve Yatırım Toplantısı’nın açılışında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kore’den Türkiye’ye yatırım ve ticaret anlamında somut adımlar beklediklerini vurguladı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Kore İş Ve Yatırım Toplantısı’nın açılışında konuşan  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekonominin koronavirüs (Covid-19) nedeniyle global olarak zor bir dönemden geçtiğini belirtti. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2020 yılında dünya ekonomisinde yüzde 4.9 daralış öngördüğünü hatırlatan Pekcan, tüm bu negatif şartlara rağmen Türk ekonomisinin dinamizmini ve dayanıklılığını koruduğunu söyledi. Pekcan şunları belirtti : “Türkiye ihracat kapasite performansını hatırı sayılır bir düzeyde koruyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) değerlendirme raporlarına göre OECD ülkeleri arasında Türkiye  ekonomik düşüşte Çin ve Kore’den sonra en az etkilenmiş ülke olacak.”


“TÜRKİYE’NİN KORE’DEN ÇOK FARKLI BEKLENTİLERİ VARDI”


Türkiye’nin hızlı olarak iyileşmeyi öngören az sayıda ülkeden biri olduğunu söyleyen Pekcan, “Türkiye ve Kore arasındaki ticaret hacmi geçen sene 6.7 milyar dolar oldu. Biz Kore’yle ticaret rakamlarımızı neden artırmak istiyoruz ; Türkiye’nin aleyhine hatırı sayılır bir ticaret açığı var ve bu büyük bir endişe kaynağı. Serbest Ticaret Anlaşması (STA) 2013’te devreye girdi. Ardından 2018’de Hizmet Ticareti Anlaşması ve Yatırım Anlaşması da devreye girdi.  Biz bu anlaşmalara çok değer veriyoruz. Şunu ifade etmeliyiz ki Kore’yle ticaret ve yatırım ilişkileri açısından STA ilk devreye girdiğinde Türkiye’nin çok farklı beklentileri vardı şu anki resmin aksine” dedi.

Related posts

Leave a Comment