Bakan Çavuşoğlu, Cezayir’de

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cezayir Havalimanı’nda Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Boukadoum tarafından karşılandı. Çavuşoğlu, ikili görüşmelerden önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında da görüştüklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Bugün kardeş Cezayir’de bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dışişleri Bakanı’na daveti için çok teşekkür ediyorum. New York’ta görüştüğümüzde kendisine geleceğim diye söz vermiştim. Türkiye’de ve bölgede gelişmeleri takip ediyorsunuz. Bütün bu yoğunluğa rağmen, bu sözümü tutup ziyareti gerçekleştirmek istedim” dedi. Cezayir’in kendi bölgesi ve İslam dünyası için çok önemli bir ülke olduğunu ifade den Çavuşoğlu, “Cezayir’in istikrarı Türkiye için de çok önemli. Özellikle Libya’daki gelişmeleri takip ediyorsunuz. Cezayir’in Libya meselesinde de çok önemli bir aktör olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla uluslararası toplantılarda Cezayir’in de olması için ısrarda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRK İŞ İNSANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Cezayir’de Türk iş insanlarıyla bir araya geldi.

Cezayir’in, uluslararası bakımdan Türkiye ile görüşlerinin örtüştüğünü ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Cezayir halkının da Türkiye’ye olan sevgisini sizler sahada görüyorsunuz. Büyük bir ülke, Afrika’nın en büyük ülkesi. Ciddi bir potansiyeli olan bir ülke. İlişkilerimizin her alanında atacağımız adımlarla da bağlarımızı daha da güçlendireceğiz. Bir taraftan kültürel alanda, eğitim alanında ama en çok da ekonomik iş birliğimiz önemli. Burada sizlere önemli görevler düşüyor. Bu ülkeye olan ikili ticaret hacmimiz sürekli artış gösteriyor” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir